WWW.AHMETTURKAN.COM.TR

ZAMAN HER ŞEYİ ANLATIR

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa YAZILARIM BİZ BOLULULAR ÜMMET İKEN MİLLET OLMAK KUL İKEN VATANDAŞ OLMAK

ÜMMET İKEN MİLLET OLMAK KUL İKEN VATANDAŞ OLMAK

e-Posta Yazdır PDF

Bu sözleri TV ekranından sarf eden spiker görevden alınmış. Bu sözleri savunan ve aynı lakırdıları eden pek çok kişi var. Örnek; siyasetin eski toplarından Fikri SAĞLAR

Sanatın eski duayenlerinden Erol EVGİN

Önce ümmet ne demek, millet ne demek ona bir bakalım.

Ümmet bizleri yaratan Rabbimizin son peygamber Allah’ın Resulü Hz. Muhammed (s.a.v) iman edip onun yolundan gitmek demektir ki millet kavramı ile uzaktan yakından alakası yoktur. Diğer peygamberlere de inananlar o peygamberin ümmetidir. Yani hayran kaldığınız Batı İsa (a.s.)ın ümmetidir. Yahudiler Musa (a.s.)’ın ümmetidir.

Amma her biri ayrı millettir.

Yani, Amanlar, Fransızlar, İtalyanlar, İngilizler v.s. hep farklı milletlerdir ama İsa (a.s.) ümmetidirler.

Bizler Türk Milletiyiz, Araplar, Afrikalılar, Endonezyalılar, Pakistanlılar, İranlılar v.s. hep başka milletlerdir ama Ümmeti Muhammet’tir.

Avrupa birliği her biri ayrı millet olsalar da Hristiyan Ümmetidir. Peki Türkiye’de sadece Müslümanlar mı var. Hayır. Farklı dinlere mensup vatandaşlarımız var. Onlar Ümmet mi. Hayır… Ümmet olmak için Kelime-i Şehadet ile iman şarttır. İman etmeyen zaten ümmet olmaz. Uzatmayın ve Müslümanların İmanlarına karışmayın. Hindistan’da 3000’in üzerinde din olduğu söyleniyor. Onlar millet değil midir? Çin’de benzer durum, Japonya’da benzer durum. Anlaşıldı mı millet ne demek ümmet ne demek.

Herkes işine baksın.

Kim neye inanıyorsa zaten o minvalde hareket ediyor. Bırakın İmanımızı yaşayalım. Bizim İmanımız sizin derdiniz olmasın.

Peki Kul ne demek, vatandaş ne demek.

Kul Allah’ın yarattıkları insanlardır. Aslında herkes kuldur. Kulluğunun farkında olmaya ise iman etmek denir. Allah’ın kulu olduğunu anlamak insanı mümin yapar ama Müslüman yapmaz. Müslümanın manası kelime-i şehadet ile gerçekleşir.

Peki vatandaş ne demektir. Aynı bağımsız ülke sınırları içinde yaşayan, aynı bayrağa sahip insanlara vatandaş denir. Mesela Türkiye’de doğup büyümüş, seçme, seçilme hakkına sahip herkes vatandaştır. Onun dışındakiler göçmen ya da sığınmacılardır. Devletin vatandaş olarak kimlik ile tanımladıklarıdır yani.

Şimdi Kul ile vatandaş arasındaki ayrımı bile bilmeyen cahiller ne demek istiyor diye sorsak; bunların derdi İslami çağrışımlara düşmanlık demekten başka bir şey değildir.

Koca koca adamlar, allı pullu hatunlar cehalet deryalarına dalmışlar, cahillikten boğulmuşlar da farkında değiller. Sorsanız bunlar laiktir.

Laik kelimesi ise Alaturka Laiklik kitabımızda yazdığımız manadadır. Millet ve vatandaş olarak en büyük problemimizbir an önce ayrımcılığın temeli olan, ötekileştiren, sınıflandıran, kategorize eden Laiklik kavramının Anayasadan çıkartılmasıdır.

Madem Türkiye Yüzyılı için ilk yapılacak iş yeni bir anayasadır. O zaman temel problemlerin çözülmesi ile işe başlanmalıdır.

Daha Ümmet ile Millet kelimelerinin anlamını bilmeyen, Kul ile vatandaş kelimelerine cevap bulamayan zavallı eğitim fukarası bir topluluk olmaktan öteye gidemeyiz.

Selametle kalın, Allah’a emanet olun değerli okuyucularım.

Ahmet TÜRKAN

bU YAZIM 31.10.2022 tarihli www.bizbolulular.com da yayımlanmıştır.

 

İstatistikler

OS : Linux c
PHP : 5.3.29
MySQL : 5.7.43
Zaman : 19:32
Ön bellekleme : Etkisizleştirildi
GZIP : Etkisizleştirildi
Üyeler : 3475
İçerik : 650
Web Bağlantıları : 8
İçerik Tıklama Görünümü : 1810168

Sıcak Haberler

ASLA ÜMİDİNİ KAYBETME. DAİMA CESUR OL.

(Hiçbir skor kesin yenilgi değildir)