WWW.AHMETTURKAN.COM.TR

ZAMAN HER ŞEYİ ANLATIR

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Hoşgeldiniz; Bizimle olduğunuz için teşekkür ederiz.

ŞALCI ŞÖHRET BACI

e-Posta Yazdır PDF
Dünya, mahpus olurken asil kahramanlara,
Devlet kuşu konmuştu deni sahtekarlara,
Örf-i idare namlı millet izmihlalinde,
Erzurum kan kusmuştu iki haydut elinde.
İki makam gaspçısı; isimleri zikretmem.
Lütfedip de anmakla, satırları kirletmem.
Kulakları çınlasın tantanalar tan-tanlar.
Adı batsın namerdin, arif olanlar anlar.
Savcı-zabıt-mahkeme-delil-şahit olmadan...
Sordular bir kadına sıkılıp utanmadan,
Son Güncelleme: Salı, 16 Nisan 2024 08:10 Devamını oku...
 

İLİM VE HİKMET

e-Posta Yazdır PDF

İlim Ahlakı

Günümüzde illim sahibi olmanın diploma sahibi olma ile eşdeğer görüldüğü, nice diploma sahiplerinin ilimden, ilim ahlakından nasip almadıkları bir gerçektir. Hal böyle olunca ilim nedir, alim nedir, talebe nedir, hikmet nedir gibi konulara vakıf olmak gerekmektedir. İnsanlar okullarda illa ki bir şeyler öğrenirler. Bu insan olmanın gereğidir. Amma ilimden bir gaye elde etmek, hikmet sırlarına ulaşmak ise belli gayeleri teker teker geçerek ulaşmak gerekir. Sınıf geçmek ise gayelerin sadece görünen yüzüdür. Arka planda insan olmak, erdemli olmak ilim yolunda geçilecek kapıların ehemmiyetini anlamak ile olur. Talebe ilmin manasını anlamalı, amacını iyi idrak etmelidir. Yoksa varlık aleminde ne manaya geldiği anlaşılmayan ilim yük olmaktan öteye geçmeyecektir. Bu konuda daha evvel uzunca bir çalışma yapmıştım. Şimdi biraz daha kısa, daha kolayca anlaşılır tarzda birkaç alıntı ile açıklamak istedim. Konu önemlidir. Anlaşılması daha önemlidir.

Son Güncelleme: Salı, 16 Nisan 2024 08:10 Devamını oku...
 

DİN EĞİTİMİNDE MÜKAFAT VE CEZA

e-Posta Yazdır PDF

Günümüz dünyasında büyük bir hızla gelişen bilim ve teknik, dinin insan hayatındaki önemini daha da arttırmıştır. Hızlı sanayileşme ve hayat standardının ekonomik yönden yükselmesiyle insanların sür’ate kavuştuğu refah ve mutluluk ma’nevi alandaki boşluğu gideremeyince, özellikle Batı’lı toplumlar psiko-sosyal yönden çeşitli krizler yaşamaya başlamışlardır. Bugün bu toplumlar ihmal edilen manevi gelişime yeniden canlılık kazandırabilmek için dinin gücünden faydalanma yollarını aramaya koyulmuşlardır.

Ülkemizde den geçmiş dönemdeki baskı ve ihmale rağmen gündemdeki yerini hiçbir zaman kaybetmemiştir denilebilir. Ancak baskı ve ihmal döneminde gayr-ı resmi olarak yapılan din eğitimi ve öğretimi faaliyetlerinin, ‘Din’i farklı şekillerde anlayan ve yaşayan insanların varlığına yol açtığını söyleyebiliriz. Zira geçmişte yapılan hatalar ve ihmaller sebebiyle, bugün insanların bir kısmının ya dinden habersiz ya da dindar ama kendi görüşünün doğruluğunu savunan kişiler haline geldiğini görmekteyiz.

Bu noktada hem aile hem de yaygın-örgün her eğitim kurumunda gerçekleştirilen din eğitimi ve öğretiminin önemi ortaya çıkıyor. Zira din eğitimi adına görünen olumsuzlukların giderilmesinde en önemli vazife bu müesseselere düşmektedir.

Devamını oku...
 

YUMUŞAK HUYUN FAYDALARI

e-Posta Yazdır PDF

Cabir (r.a.) Resûlullâh (s.a.v.)’in şöyle buyurduğunu rivâyet eder: “Cehennemin kendisine haram olduğu kimseyi size haber vereyim mi? İnsanlarla kolay anlaşan, yumuşak tabiatlı ve insanlara yakınlık gösterene cehennem haramdır.” (Tirmizî)

Ebû Mes’ûd el-Ensârî (r.a.) şöyle rivâyet eder: Resûlullâh (s.a.v.)’e bir adam getirilmişti. Adam, Resûlullâh (s.a.v.)’in huzurunda titremeye başlayınca Efendimiz (s.a.v.): “Titreme, ben melik değilim, Kureyş’ten kurumuş et yiyen bir kadının oğluyum” buyurdu. (İbn-i Mace)

Devamını oku...
 

Büyük Kulübe Üye Generaller

e-Posta Yazdır PDF

1882’de kurulan, iş adamı, siyasetçi ve sanatçıları bünyesinde barındıran Büyük Kulüp, genelkurmay başkanlarının üye olması ile de gündemden düşmüyor.

Üç eski genelkurmay başkanı İsmail Hakkı Karadayı, Hüseyin Kıvrıkoğlu ve Yaşar Büyükanıt oradaydı. Emekli generallerden de Cumhur Asparuk, Necati Özgen, İlhan Kılıç, Necdet Timur göze çarpanlar arasındaydı. Emekli Orgeneral Çevik Bir ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Salim Dervişoğlu zaten rakip listelerden aday oldukları için yarış hâlindeydiler.

Devamını oku...
 


Sayfa 7 / 61

Anketler

SİTEMDE HANGİ KONULARA AĞIRLIK VERMELİYİM
 

Kimler Sitede

Şu anda 6 konuk çevrimiçi

Reklam

İSLAM VE EĞİTİM DÜNYASI
İslam ve eğitim sitemize katkılarınızı bekleriz. Ahmet TÜRKAN
DÜNYA OYUN VE EĞLENCEDEN İBARETTİR. OYUN VE EYLENCEYE BİRAZ ARA VERELİM. KENDİMİZE ZAMAN AYIRALIM.

İstatistikler

OS : Linux c
PHP : 5.3.29
MySQL : 5.7.43
Zaman : 08:10
Ön bellekleme : Etkisizleştirildi
GZIP : Etkisizleştirildi
Üyeler : 3475
İçerik : 644
Web Bağlantıları : 8
İçerik Tıklama Görünümü : 1741667